SHARE
JJ Snyder and Sheryl Underwood
JJ Snyder and Sheryl Underwood
2012 Daytime Emmy Nominee Reception
2012 Daytime Emmy Nominee Reception

Mingle Media TV and Red Carpet Report host, JJ Snyder, were invited to come out and cover The TELEVISION ACADEMY’S DAYTIME EMMY NOMINEES RECEPTION at the SLS Hotel in Beverly Hills honoring the  2012 Daytime Emmy® Awards.

We’re excited to come out and support events like these as the Daytime Entertainment Emmy® Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 a.m.-6:00 p.m. during the 2011 calendar year.

We have to admit our favorite interview at this event was with Sheryl Underwood of The Talk on CBS. She has amazing energy and as you can see with her video interview below – we really loved talking with her. Maybe we can make it a new show on TV?

This year’s 39th Annual Daytime Entertainment Emmy Awards will be broadcast LIVE! on HLN, Saturday, June 23rd at 5 PM Pacific, 8 PM Eastern.

You can find the complete list of nominees here on the EmmyOnline website.

Bitter Sweet

In a year where we have lost some daytime dramas, we can still celebrate those nominated for their talents. The below nominees and their categories are listed to correspond with the interviews we did last night. You can watch all of these interviews on our YouTube channel.

Here are the nominated Outstanding Drama Series

All My Children                                                                    ABC
Julie Hanan Carruthers, Executive Producer
Hope Harmel Smith, Supervising Producer
Nadine Aronson, Producer

Days of Our Lives                                                                 NBC
Ken Corday, Executive Producer
Greg Meng, Co-Executive Producer
Gary Tomlin, Co-Executive Producer
Noel Maxam, Co-Executive Producer
Albert Alarr, Producer
M.K. Weir, Producer
Janet Spellman-Drucker, Senior Coordinating Producer
Tim Stevens, Senior Coordinating Producer

General Hospital                                                                   ABC
Jill Farren, Phelps, Executive Producer
Robert Guza, Consulting Producer
Mercer Barrows, Producer
Mary O’Leary, Producer
Michelle Henry, Producer

The Young and the Restless                                               CBS
Maria Arena Bell, Executive Producer
Jay Gibson, Consulting Producer
Anthony Morina, Supervising Producer
John Fisher, Supervising Producer
Sally McDonald, Supervising Producer

Here are the nominated Outstanding Legal / Courtroom Programs

America’s Court with Judge Ross                                       SYNDICATED
Byron Allen, Executive Producer

Carolyn Folks, Executive Producer
Kevin Ross, Producer, Host

Jenny Hope, Executive Producer
Jennifer Lucas, Supervising Producer
Judson Touby, Supervising Producer
Patricia Wilson, Senior Producer
Arrisen Towner, Senior Post Producer
Allison Barksdale, Producer
Sybil Curry, Producer
Bruce Thomas, Co-Host

Judge Joe Brown                                                                  SYNDICATED
John Terenzio, Executive Producer
Lou Dennig, Senior Supervising Producer
Belinda Jackson, Supervising Producer
Debbie Alpert, Senior Producer
Diana Romo, Producer
Dmitry Gliot, Producer
Jeffrey Pitts, Producer
Alan Stein, Producer
Rose Collison, Producer
Amy Whitaker, Producer
Sandra Allen, Producer
Chantay Brown, Producer
Jacklyn Pratt, Producer
Nancy Vaden, Producer
Cliff Stewart, Producer
Bradley Dumont, Line Producer
Judge Joe Brown, Host

Jeanne Zelasko, Co-Host
Sonia Montejano, Co-Host

Last Shot with Judge Gunn                                                 SYNDICATED
Peter Brennan, Executive Producer
Judge Mary Ann Gunn, Executive Producer, Host
George Jones, Executive Producer
Matt Battaglia, Executive Producer
Lisa Lew, Co-Executive Producer
Justin Page, Supervising Producer
Terry Powell, Supervising Producer
Yasmin Brennan, Senior Producer
Christian Gunn, Series Producer
Judson Touby, Series Producer
Scott Corburn, Line Producer/Coordinating Producer
Lance Herring, Producer
Travis Joiner, Producer
Lisa Dennis, Co-Host
Kim Weber, Co-Host
Michael McHenry, Co-Host
Mary Scheele, Co-Host
Shirl Page, Co-Host
Bobby McDonald, Co-Host

We the People with Gloria Allred                                        SYNDICATED
Byron Allen, Executive Producer
Carolyn Folks, Executive Producer
Patricia Wilson, Senior Supervising Producer
Jennifer Lucas, Supervising Producer
Allison Barksdale, Senior Producer
Arrisen Towner, Senior Post Producer
Sybil Curry, Producer
Jejuan “J” Guillory, Producer
Jason Preston, Producer
Judge Gloria Allred, Producer, Host

Brian Isom, Co-Host

Here are the nominated Outstanding Talk Show Entertainment

The Ellen DeGeneres Show                                                 SYNDICATED
Ellen DeGeneres, Executive Producer
Mary Connelly, Executive Producer
Ed Glavin, Executive Producer
Andy Lassner, Executive Producer
Jim Paratore, Executive Producer
Derek Westervelt, Supervising Producer
Melissa Geiger Schrift, Supervising Producer
Jonathan Norman, Supervising Producer
Ross Williams, Coordinating Producer
Kara Hogan Leonardo, Senior Producer
Matt Goldich, Producer
Corey Palent, Producer
Lauren Pomerantz, Producer
Ryan Raddatz, Producer
Amy Rhodes, Producer
Gil Rief, Producer
Hilary Robe, Producer
Ellen Rocamora, Producer
Beth Sherman, Producer
Bridgette Theriault, Producer
Kevin A. Leman II, Producer
Slade Abisror, Producer
Lori Blackman, Producer
Alissa Cote, Producer
Jason Gelles, Producer
Matthew Wright, Producer
Adam Yenser, Producer
Andrew Zenor, Producer
Nicole Collins, Line Producer

Live with Regis and Kelly                                                    SYNDICATED
Michael Gelman, Executive Producer
Regis Philbin, Executive Producer
David A. Mullen, Coordinating Producer
Delores Spruell Jackson, Producer
Cindy MacDonald, Producer
Mariann Sabol Nieves, Producer
Jan Schillay, Producer
Elyssa Shapiro, Producer
John Ogle, Producer
Deborah Koenig-Raptis, Producer
Joni Cohen Zlotowitz, Producer
Christine Composto, Producer
Scott Eason, Producer
Ann Marie Williams-Gray, Producer

The Talk                                                                                CBS
John Redmann, Executive Producer
Sara Gilbert, Executive Producer
Brad Bessey, Executive Producer
Heather Gray, Co-Executive Producer, Senior Supervising Producer
Peter Johansen, Co-Executive Producer
Kevin Hamburger, Senior Supervising Producer, Supervising Producer
Kristin Matthews, Senior Supervising Producer, Coordinating Producer
Jonathan Zager, Senior Supervising Producer
Derek Che, Supervising Producer, Senior Producer
Erin Elliott, Supervising Producer, Producer
Anjie Taylor, Supervising Producer, Senior Producer
Steve Cunniff, Senior Producer
Karen Anderson, Producer
Ryan Berlin, Producer
Jane Cantillon, Producer
Lauren Danza, Producer
James Glover, Producer
Masumi Ideta, Producer
Ike Jablon, Producer
Shane Kirchoff, Producer
Andrea Levin, Producer
Marc Anthony Nicolas, Producer
Carol Marren, Producer
Glenn Meehan, Producer
Becky Orenstein, Producer
Mike Parente, Producer
Jennifer Ryan, Producer
Matt Silverstein, Producer
Julie Taylor, Producer
Danny Verdugo, Producer
Ann Marie Williams-Gray, Producer
Dana DeMars, Line Producer
Leigh Purinton, Line Producer

The View                                                                                ABC
Barbara Walters, Executive Producer
Bill Geddie, Executive Producer
Alexandra Cohen, Supervising Producer
Patrick Ignozzi, Senior Producer
Donald Berman, Producer
Jennifer Brookman, Producer
Dana Fisher, Producer
Audrey Jones, Producer
Jason Kornblatt, Producer
Jamie Kotkin-Hammer, Producer
Summur Shaikh, Producer
Susan G. Solomon, Producer

Here are the nominated Outstanding Lead Actresses in a Drama Series

CRYSTAL CHAPPELL, as Dr. Carly Manning
Days of our Lives, NBC

DEBBI MORGAN, as Angie Hubbard
All My Children, ABC

ERIKA SLEZAK, as Viki Lord
One Life to Live, ABC

HEATHER TOM, as Katie Logan Spencer
The Bold and the Beautiful, CBS

LAURA WRIGHT, as Carly Corinthos Jacks
General Hospital, ABC

Here are the nominated Outstanding Lead Actresses in a Drama Series

MAURICE BENARD, as Michael “Sonny” Corinthos, Jr.
General Hospital, ABC

ANTHONY GEARY, as Luke Spencer
General Hospital, ABC

JOHN MCCOOK, as Eric Forrester
The Bold and the Beautiful, CBS

DARNELL WILLIAMS, as Jesse Hubbard
All My Children, ABC

ROBERT S. WOODS, as Bo Buchanan
One Life to Live, ABC

Here are the nominated Outstanding Supporting Actresses in a Drama Series

MELISSA CLAIRE EGAN, as Annie Chandler
All My Children, ABC

GENIE FRANCIS, as Genevieve Atkinson
The Young and the Restless, CBS

NANCY LEE GRAHN, as Alexis Davis
General Hospital, ABC

ELIZABETH HENDRICKSON, as Chloe Mitchell
The Young and the Restless, CBS

REBECCA HERBST, as Elizabeth Webber
General Hospital, ABC

Here are the nominated Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

BRADFORD ANDERSON, as Damien Spinelli
General Hospital, ABC

MATTHEW ASHFORD, as Jack Deveraux
Days of our Lives, NBC

SEAN BLAKEMORE, as Shawn Butler
General Hospital, ABC

JONATHAN JACKSON, as Lucky Spencer
General Hospital, ABC

JASON THOMPSON, as Patrick Drake
General Hospital, ABC

Here are the nominated Outstanding Supporting Younger Actresses in a Drama Series

MOLLY BURNETT, as Melanie Layton
Days of our Lives, NBC

SHELLEY HENNIG, as Stephanie Johnson
Days of our Lives, NBC

CHRISTEL KHALIL, as Lily Winters
The Young and the Restless, CBS

JACQUELINE MACINNES WOOD, as Steffy Forrester
The Bold and the Beautiful, CBS

Watch the Daytime Emmys on June 23rd

The 39th Annual Daytime Emmy® Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences in cooperation with the Academy of Television Arts and Sciences. This year’s gala will be held at the prestigious Beverly Hilton Hotel on Saturday, June 23rd, 2012 in Beverly Hills, CA.

Follow the Daytime Emmys on HLN’s Facebook page here: https://www.facebook.com/HLN or the Daytime Emmy Awards Page here: https://www.facebook.com/pages/Daytime-Emmy-Awards/154166534683538

Follow on Twitter at https://twitter.com/daytimeemmys and https://twitter.com/HLNtv

Don’t forget if you Tweet and want to be part of the conversation about the award show, hashtag your tweets with #DaytimeEmmys.

JJ Snyder and Sheryl Underwood
JJ Snyder and Sheryl Underwood

About The National Academy of Television Arts & Sciences

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) is a professional service organization dedicated to the advancement of the arts and sciences of television and the promotion of creative leadership for artistic, educational and technical achievements within the television industry. It recognizes excellence in television with the coveted Emmy® Award for News & Documentary, Sports, Daytime Entertainment, Daytime Creative Arts & Entertainment, Public & Community Service, and Technology & Engineering.  Regional Emmy® Awards are given in 19 regions across the United States. NATAS also presents the National Academy of Television Arts and Sciences Global Media Awards™ which recognizes excellence in the world-wide intersection of digital entertainment and technology. Beyond awards, NATAS has extensive educational programs including the Regional Student Television Program and its Student Award for Excellence for outstanding journalistic work by high school students, as well as scholarships, publications, and major activities for both industry professionals and the viewing public.  For more information, please visit the website at www.emmyonline.tv
Special thanks to Christina at PMKBNC for inviting us.

You can watch all of these interviews on our YouTube channel:

  • *Byron Allen – We The People & America’s Court (producer) – Outstanding Legal/Courtroom Program
  • *Elizabeth Hendrickson – CBS’s The Young & The Restless – Supporting Actress in a Drama Series
  • *Gloria Allred – We The People with Gloria Allred – Outstanding Legal/Courtroom Program
  • *Heather Tom – CBS’s The Bold & The Beautiful – Lead Actress in a Drama Series
  • *John McCook – CBS’s The Bold & The Beautiful – Lead Actor in a Drama Series
  • *Judge Joe Brown – Judge Joe Brown – Outstanding Legal/Courtroom Program
  • *Judge Kevin Ross – America’s Court – Outstanding Legal/Courtroom Program
  • *Melissa Claire Egan – ABC’s All My Children – Supporting Actress in a Drama Series
  • *Shelley Hennig – NBC’s Days of Our Lives – Younger Actress in a Drama Series
  • Kate Linder, The Young and the Restless
  • Blake Berris – NBC’s Days of Our Lives
  • Eric Martsolf – NBC’s Days of Our Lives
  • Freddie Smith – NBC’s Days of Our Lives
  • Galen Gering – NBC’s Days of Our Lives
  • Haley Pullos – ABC’s General Hospital
  • Jen Lilley – ABC’s General Hospital
  • Kate Mansi – NBC’s Days of Our Lives
  • Kristos Andrews & Gregori Martin – Producers of “The Bay”
  • Lauren Koslow – NBC’s Days of Our Lives
  • Michael Swan – The Bay
  • Nadia Bjorlin – NBC’s Days of Our Lives & Brandon Beemer – CBS’s The Bold & The Beautiful
  • Peggy McKay – NBC’s Days of Our Lives
  • Sheryl Underwood – CBS’s The Talk
  • Stephen Nichols – CBS’s The Young and The Restless

* = Nominated

2012 Daytime Emmy Nominee Reception
2012 Daytime Emmy Nominee Reception