SHARE
44th NAACP Image Awards Nominee Announcement
44th NAACP Image Awards Nominee Announcement
44th NAACP Image Awards Nominee Announcement
44th NAACP Image Awards Nominee Announcement

Mingle Media TV and Red Carpet Report host, Linda Antwi, were invited to cover the 44TH NAACP IMAGE AWARDS were announced today during a live press conference from the Paley Center for Media in Beverly Hills, CA.

ABC and CBS lead the nominees in the TV categories with 20 and 12 nominations respectively, followed by HBO and Lifetime with 10 and NBC with 9. In the recording category, RCA leads with 11 nominations, followed by Atlantic with 10 nominations. The Weinstein Company leads with 4 nominations, and Lionsgate and Paramount Pictures follow with 4 in the motion picture category.

Be sure to visit our Red Carpet Report site for all the details on this and other events including photos and interviews here at http://www.redcarpetreporttv.com.

Save the Date!
The NAACP Image Awards celebrates the accomplishments of people of color in the fields of television, music, literature and film and also honors individuals or groups who promote social justice through creative endeavors. Winners will be announced during the two-hour star-studded event, which will air live on Friday, February 1 (8 ET live/PT tape-delayed) on NBC.

Yvette Nicole Brown at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement
Yvette Nicole Brown at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement

Founded in 1909, the National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) is the nation’s oldest and largest civil rights organization. The organization’s half-million adult and youth members throughout the United States and the world are the premier advocates for civil rights in their communities and monitor equal opportunity in the public and private sectors. http://www.naacpimageawards.net

Niecy Nash at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement
Niecy Nash at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement

The 44TH NAACP Image Awards are sponsored by: FedEx, AARP, UAW/Chrysler, Wells Fargo, Ford Motor Company, Anheuser Busch, Hyundai Motors, AT&T, Southwest Airlines and Walgreens.

Tyler James Williams at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement
Tyler James Williams at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement

Follow the NAACP Image Awards
https://www.facebook.com/naacpimageaward
https://twitter.com/naacpimageaward

Zendaya at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement
Zendaya at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement

For more of Mingle Media TV’s Red Carpet Report coverage please visit our website and follow us on Twitter and Facebook here:

https://www.minglemediatv.com
http://www.redcarpetreporttv.com
https://www.facebook.com/minglemediatvnetwork
https://www.facebook.com/RedCarpetReportTV
http://www.youtube.com/MingleMediaTVNetwork
http://www.flickr.com/MingleMediaTVNetwork
https://www.twitter.com/minglemediatv

Follow Linda at http://www.twitter.com/LindaisSoGirlie

Garcelle Beauvais at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement
Garcelle Beauvais at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement

Nominees for the 44TH NAACP Image Awards

MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture

  • “Beasts of the Southern Wild” (Fox Searchlight Pictures)
  • Denzel Washington – “Flight” (Paramount Pictures)
  • Emayatzy Corinealdi – “Middle of Nowhere” (AAFRM)
  • Halle Berry – “Cloud Atlas” (Warner Bros. Pictures)
  • David Oyelowo – “Middle of Nowhere” (AFFRM)
  • Amandla Stenberg – “The Hunger Games” (Lionsgate)
  • “Beasts of the Southern Wild” (Fox Searchlight Pictures)
  • “Chico & Rita” (GKIDS)
  •  “Django Unchained” (The Weinstein Company)
  • “Flight” (Paramount Pictures)
  • “Red Tails” (Lucasfilm)
  • “Tyler Perry’s Good Deeds” (Lionsgate)
Outstanding Actor in a Motion Picture
  • Jamie Foxx – “Django Unchained” (The Weinstein Company)
  • Morgan Freeman – “The Magic of Belle Isle” (Magnolia Pictures)
  • Suraj Sharma – “Life of Pi” (20th Century Fox)
  • Tyler Perry – “Alex Cross” (Summit Entertainment)
Outstanding Actress in a Motion Picture
  • Loretta Devine – “In The Hive” (Eone Entertainment)
  • Quvenzhané Wallis – “Beasts of the Southern Wild” (Fox Searchlight Pictures)
  • Viola Davis – “Won’t Back Down” (20th Century Fox)
Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
  • Don Cheadle – “Flight” (Paramount Pictures)
  • Dwight Henry – “Beasts of the Southern Wild” (Fox Searchlight Pictures)
  • Lenny Kravitz – “The Hunger Games” (Lionsgate)
  • Samuel L. Jackson – “Django Unchained” (The Weinstein Company)
Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
  • Gloria Reuben – “Lincoln” (The Walt Disney Studios)
  • Kerry Washington – “Django Unchained” (The Weinstein Company)
  • Phylicia Rashad – “Tyler Perry’s Good Deeds” (Lionsgate)
  • Taraji P. Henson – “Think Like a Man” (Screen Gems)
Outstanding Independent Motion Picture
  • “Chico & Rita” (GKIDS)
  • “Red Tails” (Lucasfilm)
  • “Unconditional” (Harbinger Media Partners)
  • “Woman Thou Art Loosed: On the 7th Day” (Codeblack)
Outstanding International Motion Picture
  • “For Greater Glory: The True Story of Cristiada” (ARC Entertainment)
  • “Special Forces” (eOne Films)
  • “The Intouchables” (The Weinstein Company)
  • “The Raid: Redemption” (Sony Pictures Classics)

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary – (Theatrical or Television)

  • “Black Wings” (Smithsonian Channel)
  • “Brooklyn Castle” (Producers Distribution Agency)
  • “First Position” (IFC Films)
  • “Marley” (Magnolia Pictures)
  •  “On the Shoulders of Giants – The Story of the Greatest Team You’ve Never Heard Of” (Showtime)

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series

  • Karin Gist – “House of Lies” – Mini-Mogul (Showtime)
  • Vali Chandrasekaran, Robert Carlock – “30 Rock” – Murphy Brown Lied to Us (NBC)
  • Marc Wilmore – “The Simpsons” – The Spy Who Learned Me (FOX)
  • Michael Shipley – “Last Man Standing” – High Expectations (ABC)
  • Prentice Penny – “Happy Endings” – Meet the Parrots (ABC)
Outstanding Writing in a Dramatic Series
  • Cheo Hodari Coker – “SouthLAnd” – God’s Work (TNT)
  • Elizabeth Hunter – “Abducted: The Carlina White Story” (Lifetime)
  • Janine Sherman Barrios – “Criminal Minds” – The Pact (CBS)
  •  Shonda Rhimes – “Grey’s Anatomy” – Flight (ABC)
  • Shonda Rhimes – “Scandal” – Sweet Baby (ABC)
  • Zoanne Clack – “Grey’s Anatomy” – This Magic Moment (ABC)
Outstanding Writing in a Motion Picture – (Theatrical or Television)
  • John Gatins – “Flight” (Paramount Pictures)
  • John Ridley, Aaron McGruder – “Red Tails” (Lucasfilm)
  • Keith Merryman, David A. Newman – “Think Like a Man” (Screen Gems)
  • Ol Parker – “The Best Exotic Marigold Hotel” (Fox Searchlight Pictures)

TELEVISION

Outstanding Comedy Series
  • “Glee” (FOX)
  • Anthony Anderson – “Guys with Kids” (NBC)
  • Amber Riley – “Glee” (FOX)
  • Aziz Ansari – “Parks and Recreation” (NBC)
  • Anna Deavere Smith – “Nurse Jackie” (Showtime)
  • “Modern Family” (ABC)
  • “The Game” (BET)
  • “The Mindy Project” (FOX)
  • “The Soul Man” (TV Land)
Outstanding Actor in a Comedy Series
•     Damon Wayans, Jr. – “Happy Endings” (ABC)
•     Don Cheadle – “House Of Lies” (Showtime)
•     Donald Faison – “The Exes” (TV Land)
•     Hosea Chanchez – “The Game” (BET)
Outstanding Actress in a Comedy Series
•     Cassi Davis – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
•     Kellita Smith – “The First Family” (Syndicated)
•     Tatyana Ali – “Love That Girl” (TV One)
•     Wendy Raquel Robinson – “The Game” (BET)
Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
•     Craig Robinson – “The Office” (NBC)
•     Donald Glover – “Community” (NBC)
•     Lance Gross – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
•     Tracy Morgan – “30 Rock” (NBC)
Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
•     Gabourey Sidibe – “The Big C” (Showtime)
•     Gladys Knight – “The First Family” (Syndicated)
•     Rashida Jones – “Parks and Recreation” (NBC)
•     Vanessa Williams – “Desperate Housewives” (ABC)

Outstanding Drama Series

  • “Boardwalk Empire” (HBO)
  • Dulé Hill – “Psych” (USA)
  • Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” (ABC)
  • Clarke Peters – “Treme” (HBO)
  • Archie Panjabi – “The Good Wife” (CBS)
  • “Abducted: The Carlina White Story” (Lifetime)
  • Afemo Omilami – “Steel Magnolias” (Lifetime)
  • “Grey’s Anatomy” (ABC)
  • “Scandal” (ABC)
  • “Treme” (HBO)
  • “True Blood” (HBO)
Outstanding Actor in a Drama Series
•     Hill Harper – “CSI: NY” (CBS)
•     LL Cool J – “NCIS: Los Angeles” (CBS)
•     Michael Clarke Duncan – “The Finder” (FOX)
•     Wendell Pierce – “Treme” (HBO)
Outstanding Actress in a Drama Series
•     Kerry Washington – “Scandal” (ABC)
•     Khandi Alexander – “Treme” (HBO)
•     Regina King – “SouthLAnd” (TNT)
•     Sandra Oh – “Grey’s Anatomy” (ABC)
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
•     Dev Patel – “The Newsroom” (HBO)
•     Omar Epps – “House M.D.” (FOX)
•     Rockmond Dunbar – “Sons of Anarchy” (FX)
•     Rocky Carroll – “NCIS” (CBS)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
•     Joy Bryant – “Parenthood” (NBC)
•     Loretta Devine – “Grey’s Anatomy” (ABC)
•     Lucy Lui – “SouthLAnd” (TNT)
•     Rutina Wesley – “True Blood” (HBO)
Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
•     “Hallmark Hall of Fame’s FIRELIGHT” (ABC)
•     “Raising Izzie” (GMC TV)
•     “Steel Magnolias” (Lifetime)
•     “Sugar Mommas” (GMC TV)
Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
•     Cuba Gooding, Jr. – “Hallmark Hall of Fame’s FIRELIGHT” (ABC)
•     Michael Jai White – “Somebody’s Child” (GMC TV)
•     Rockmond Dunbar – “Raising Izzie” (GMC TV)
•     Tory Kittles – “Steel Magnolias” (Lifetime)

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special

  • Alfre Woodard – “Steel Magnolias” (Lifetime)
  • Aaron D. Spears – “The Bold and the Beautiful” (CBS)
  • Angell Conwell – “The Young and the Restless” (CBS)
  • “Ask Obama Live: An MTV Interview with The President” (MTV)
  • “Don’t Sleep!” (BET)
  • “Dancing with the Stars” (ABC)
  • “Black Girls Rock” (BET)
  • Jill Scott – “Steel Magnolias” (Lifetime)
  • Keke Palmer – “Abducted: The Carlina White Story” (Lifetime)
  • Phylicia Rashad – “Steel Magnolias” (Lifetime)
  • Queen Latifah – “Steel Magnolias” (Lifetime)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
•     Erik Valdez – “General Hospital” (ABC)
•     James Reynolds – “Days of Our Lives” (NBC)
•     Kristoff St. John – “The Young and the Restless” (CBS)
•     Rodney Saulsberry – “The Bold and the Beautiful” (CBS)
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
•     Julia Pace Mitchell – “The Young and the Restless” (CBS)
•     Kristolyn Lloyd – “The Bold and the Beautiful” (CBS)
•     Shenell Edmonds – “One Life to Live” (ABC)
•     Tatyana Ali – “The Young and the Restless” (CBS)
Outstanding News/ Information – (Series or Special)
•     “Judge Mathis” (Syndicated)
•     “Save My Son with Dr. Steve Perry” (TV One)
•     “Unsung” (TV One)
•     “Washington Watch with Roland Martin” (TV One)
Outstanding Talk Series
•     “Oprah’s Lifeclass” (OWN)
•     “Oprah’s Next Chapter” (OWN)
•     “The View” (ABC)
•     “Totally Biased with W. Kamau Bell” (FX)
Outstanding Reality Series
•     “Real Sports with Bryant Gumbel” (HBO)
•     “The X Factor” (FOX)
•     “Tia & Tamera” (Style)
•     “Welcome to Sweetie Pie’s” (OWN)
Outstanding Variety Series or Special
•     “Oprah and the Legendary Cast of Roots 35 Years Later” (OWN)
•     “Oprah’s Master Class” (OWN)
•     “The First Graduating Class: Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls” (OWN)
•     “Verses & Flow” (TV One)

Outstanding Children’s Program

  • “Degrassi” (TeenNick)
  • China Anne McClain – “A.N.T. Farm” (Disney Channel)
  • “Kasha and the Zulu King” (BET)
  • “The Legend of Korra” (Nickelodeon)
  • “The TeenNick HALO Awards 2012″ (Nick@Nite)
  • “The Weight of the Nation for Kids” (HBO)
Outstanding Performance in a Youth/ Children’s Program – (Series or Special)
•     Keke Palmer – “Winx Club” (Nickelodeon)
•     Loretta Devine – “Doc McStuffins” (Disney Junior block on Disney Channel)
•     Nick Cannon – “The TeenNick HALO Awards 2012″ (Nick@Nite)
•     Tyler James Williams – “Let It Shine” (Disney Channel)

RECORDING

Outstanding New Artist

  • Elle Varner (MBK / RCA)
  • Bruno Mars (Atlantic)
  • Gary Clark, Jr. (Warner Bros. Records)
  • Lianne La Havas (Nonesuch Records Inc. / Warner Bros. Records)
  • Melanie Amaro (Epic Records)
  • The OMG Girlz (Pretty Hustle / Grand Hustle / Streamline / Interscope)
  • Alicia Keys (RCA Records)
    • Chuck D, Johnny Juice, Will.i.am, Herbie Hancock (Iconomy Multi-Media & Entertainment)
Outstanding Male Artist
•     Lupe Fiasco (Atlantic)
•     Miguel (ByStorm / RCA)
•     Trey Songz (Atlantic)
•     Usher (RCA Records)
Outstanding Female Artist
•     Elle Varner (MBK / RCA)
•     Estelle (Atlantic)
•     Missy Elliott (Atlantic)
•     Tamela Mann (Tillymann Music Group)
Outstanding Duo, Group or Collaboration
•     fun. feat. Janelle Monae (Atlantic)
•     Lupe Fiasco feat. Guy Sebastian (Atlantic)
•     Mary Mary (Columbia)
•     Ne-Yo, Herbie Hancock, Johnny Rzeznik, Delta Rae, Natasha Bedingfield (Forward
Song, LLC)

Outstanding Jazz Album

  • “Bone Appetit [Vol. 1 and 2]” – Jeff Bradshaw (Hidden Beach)
  • “Best Days” – Tamela Mann (Tillymann Music Group)
  • “Ayah Ye! Moving Train” – KG Omulo (KG Omulo)
  • “Adorn” – Miguel (ByStorm / RCA)
  • “Be Mine for Christmas” – KEM (Universal Motown)
  • “Bad – 25th Anniversary Deluxe Edition” – Michael Jackson (Legacy / Epic)
  • “Perfectly Imperfect” – Elle Varner (MBK / RCA)
  • “Dreams” – Brian Culbertson (Verve Records)
  • “Renaissance” – Marcus Miller (Concord Jazz)
  • “Seeds From The Underground” – Kenny Garrett (Mack Avenue Records)
  • “The Preservation Hall 50th Anniversary Collection” – The Preservation Hall Jazz Band (Legacy)
Outstanding Gospel Album – (Traditional or Contemporary)
•     “Go Get It” – Mary Mary (Columbia)
•     “God, Love & Romance” – Fred Hammond (Verity Gospel Music Group)
•     “I Win” – Marvin Sapp (Verity Gospel Music Group)
•     “Le’Andria Johnson The Experience” – Le’Andria Johnson (Music World Gospel / Music
World)
Outstanding World Music Album
•     “Country, God, Or The Girl” – K’NAAN (A&M / Octone Records)
•     “Diversionary” – Brother B (King Chero Records)
•     “Wonderful Life” – Estelle (Atlantic)
Outstanding Music Video
•     “Girl On Fire” – Alicia Keys (RCA Records)
•     “Locked Out Of Heaven” – Bruno Mars (Atlantic)
•     “This Christmas” – CeeLo Green (Elektra)
•     “You’re On My Mind” – KEM (Universal Motown)
Outstanding Song
•     “Glorify the King” – KEM (Universal Motown)
•     “I Look To You” – Whitney Houston and R. Kelly (RCA Records)
•     “Locked Out Of Heaven” – Bruno Mars (Atlantic)
•     “You’re On My Mind” – KEM (Universal Motown)
Outstanding Album
  • “Girl On Fire” – Alicia Keys (RCA Records)
  • “I Will Always Love You: The Best Of Whitney Houston” – Whitney Houston (RCA Records)
  • “On the Shoulders of Giants – The Soundtrack” – Chuck D, Will.i.am, Herbie Hancock, Nikki Yannofsky (Iconomy Multi-Media & Entertainment )

LITERATURE

Outstanding Literary Work – Fiction

  • “A Wish and a Prayer: A Blessings Novel” – Beverly Jenkins (HarperCollins Publishers
  • “Destiny’s Divas” – Victoria Christopher Murray (Touchstone / Simon & Schuster)
  • “Fraternity” – Diane Brady (Spiegel & Grau (Random House))
  • “Power Concedes Nothing: One Woman’s Quest for Social Justice in America, from the
    “The Courage to Hope” – Shirley Sherrod (Atria Books)
  • “A Cupboard Full of Coats” – Yvvette Edwards (HarperCollins Publishers (Amistad))
  • The Sister Accord: 51 Ways To Love Your Sister” – Sonia Jackson Myles (The Sister
  • “Across That Bridge: Life Lessons and a Vision for Change” – John Lewis (Hyperion)
  • “Silent Cry” – Dywane Birch (Strebor Books)
  • “The Reverend’s Wife” – Kimberla Lawson Roby (Grand Central’s Wife)
  • “The Secret She Kept” – ReShonda Tate Billingsley (Gallery Books, a division of Simon
    & Schuster)
  • “The One: The Life and Music of James Brown” – RJ Smith (Gotham Books)”
  • 12 Ways to Put Money in Your Pocket Every Month Without A Part Time Job; The Skinny Book That Makes Your Wallet Fat” – Jennifer Matthews (Pickett Fennell Publishing Group)
  • “Health First: The Black Woman’s Wellness Guide” – Eleanor Hinton Hoytt, Hilary Beard
  • “It’s Complicated (But It Doesn’t Have to Be): A Modern Guide to Finding and Keeping
  • “The No Excuse Guide to Success: No Matter What Your Boss or Life Throws at You” – Jim Smith, Jr. (Career Press) (William Morrow Paperbacks))
Outstanding Literary Work – Non-Fiction
  • “Guest of Honor: Booker T. Washington, Theodore Roosevelt, and the White House
  • Dinner That Shocked a Nation” – Deborah Davis (Atria Books / Simon & Schuster)
  • Courtroom to the Kill Zones” – Connie Rice (Scribner)
  • “The Oath: The Obama White House and the Supreme Court ” – Jeffrey Toobin (Doubleday)
Outstanding Literary Work – Debut Author
  • “Antebellum” – R. Kayeen Thomas (Strebor Books)
  • “Congo: Spirit of Darkness” – Mayi Ngwala (Genet Press)
  • “Nikki G: A Portrait of Nikki Giovanni in Her Own Words” – Darryl L. Lacy (Darryl L. Lacy (iUniverse)) Accord, LLC)
Outstanding Literary Work – Biography/ Auto-Biography
  • “Interventions: A Life in War and Peace” – Kofi Annan (The Penguin Press)
  •  “The Black Count: Glory, Revolution, Betrayal, and the Real Count of Monte Cristo” – Tom Reiss (Crown Publishers)
  • “The Good Food Revolution: Growing Healthy Food, People, and Communities ” – Will
  • Allen (Gotham Books)
Outstanding Literary Work – Instructional
  • “Formula 50: A 6-Week Workout and Nutrition Plan That Will Transform Your Life ” – 50
  • Cent (Avery (Penguin Group))(SmileyBooks)
  • Love” – Paul Carrick Brunson (Gotham Books)

Outstanding Literary Work – Poetry

  • “Hurrah’s Nest” – Arisa White (Virtual Artists Collective)
  • “Speak Water” – Truth Thomas (Cherry Castle Publishing)
    • “Fifty Cents and a Dream” – Jabari Asim (Author), Bryan Collier (Illustrator) (Little,nBrown Books for Young Readers)
  • “In the Land of Milk and Honey” – Joyce Carol Thomas (Author), Floyd Cooper
  • “Indigo Blume and the Garden City” – Kwame Alexander (Word of Mouth Books)
  • “Fire in the Streets” – Kekla Magoon (Simon & Schuster Children’s Publishing)
  • “Pinned” – Sharon G. Flake (Scholastic Press)
  • “The Mighty Miss Malone” – Christopher Paul Curtis (Wendy Lamb Books (Random)
  • “Maybe the Saddest Thing” – Marcus Wicker (HarperCollins Publishers (Harper Perennial))
  • “The Ground” – Rowan Ricardo Phillips (Farrar, Straus and Giroux)
  • “Thrall” – Natasha Trethewey (Houghton Mifflin Harcourt)
Outstanding Literary Work – Children
  • “Harlem’s Little Blackbird” – Renee Watson (Author), Christian Robinson (Illustrator) (Random House Books for Young Readers (Random House Children’s Books)) (Illustrator) (HarperCollins / Amistad)
  • What Color is My World?” – Kareem Abdul-Jabbar (Author), Raymons Obstfeld (Author), A.G. Ford (Illustrator) (Candlewick Press)
Outstanding Literary Work – Youth/Teens
  • “Obama Talks Back: Global Lessons – A Dialogue With America’s Young Leaders” – Gregory Reed (Amber Books)
  • “The Diary of B. B. Bright, Possible Princess” – Alice Randall (Author), Caroline Williams (Author), Shadra Strickland (Illustrator) (Turner Publishing Company) House Children’s Books))
Anthony Anderson at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement
Anthony Anderson at 44th NAACP Image Awards Nominee Announcement