Home Award Season Award Ceremony 42nd Daytime Creative Arts Emmys Winners List, Celebrity Red Carpet Interviews and...

42nd Daytime Creative Arts Emmys Winners List, Celebrity Red Carpet Interviews and Photos – Event Recap #DaytimeEmmys #Video #Photos

SHARE
Cast of 'The Bay' at the 42nd Daytime Creative Arts Emmy Awards Red Carpet - DSC_0095
Cast of 'The Bay' at the 42nd Daytime Creative Arts Emmy Awards Red Carpet - DSC_0095

Last night in Hollywood the Daytime Creative Arts Emmy® Awards was hosted by “Jeopardy!” game show host, Alex Trebek and stage and television star of “Oklahoma” and “The Brady Bunch,” Florence Henderson, at the Universal Hilton Hotel, in Hollywood.

Red Carpet Report Interviews

The Red Carpet Report team were on hand for the red carpet arrivals and interviewed host, Florence Henderson from “The Brady Bunch”, Paul Pillitteri, SVP Communications & Bob Mauro, President, NATASJen Lilley from NBC’s “Days of Our Lives”, Brandon McMillan from CBS’s “Lucky Dog”,  Kristos Andrews & Gregori J. Martin, winners from http://TheBayTheSeries.com, Lawrence Saint-Victor from CBS’s “The Bold and The Beautiful”, Lilly Melgar – ABC’s “General Hospital”, Judge Lynn Toler from “Divorce Court”, Kylie Erica Mar from “Made in Hollywood: Teen Edition”, Ray Wise from CBS’s “The Young and the Restless”, Sean Carrigan from CBS’s “The Young and the Restless” , and Soleil Moon Frye, entrepreneur and star of  (and winner).

Watch our video interviews on our YouTube channel by clicking the name of the person listed above or below in our playlist.

Don’t forget to tune into the Daytime Emmys Live Broadcast on Fox TV Sunday Night at 8 PM Eastern – we’ll be there for the red carpet event on Warner Bros Studios lot… watch for more interviews and coverage from us!

Honored

Michael Gargiulo, producer, director, received the Daytime Creative Arts Emmy Award for Lifetime Achievement for his 50-year career with television classics such as “Password,” “I’ve Got A Secret,” “The Tell the Truth,” The THANKSGIVING Day’s Parade,” the “Tournament of Roses,” plus many variety specials for CBS, including the “New Year’s Eve Celebration” for more than 30 years.

Top Winners

CBS and PBS each won 17 Emmys while there was a three-way tie for guest star in a drama series between Fred Willard (“The Bold and the Beautiful”), Donna Mills (for ABC’s”General Hospital”) and Ray Wise (CBS’ “The Young and the Restless”).

Notable Winners

New this year, Amazon and Netflix both won kids animation awards and Univision won for their entertainment program “El Gordo y la Flaca.”

Select Photos from the Red Carpet – see all of our photos from the 42nd Daytime Creative Arts Emmys in our album on Flickr by clicking here

Congrats to all the Winners of the 2015 Daytime Creative Arts Emmys – Winners List

Outstanding New Approaches Drama Series: The Bay The Series (Blip)

Outstanding Pre-School Children’s Series: Dino Dan: Trek’s Adventures (Nickelodeon)

Outstanding Children’s Series: R.L. Stine’s The Haunting Hour: The Series (Discovery Family Channel)

Outstanding Pre-School Children’s Animated Program: Tumble Leaf (Amazon Instant Video)

Outstanding Children’s Animated Program: All Hail King Julien (Netflix)

Outstanding Special Class Animated Program: Silent (YouTube.com)

Outstanding Legal/Courtroom Program: The People’s Court (Syndicated)

Outstanding Lifestyle Program: Home Made Simple (OWN)

Outstanding Travel Program: Rock the Park (CW)

Outstanding Entertainment Program in Spanish/ Programa Sobresaliente de Entretenimiento en Español: El Gordo y la Flaca (Univision)

Outstanding Special Class Series: The Henry Ford’s Innovation Nation CBS Executive Producers

Outstanding Special Class Special: Laverne Cox Presents: The T Word (MTV)

Outstanding Special Class – Short Format Daytime Program: True Champions: Depression (HealthiNation)

Outstanding New Approaches – Enhancement to a Daytime Program or Series: The Ellen DeGeneres Show (Syndicated)

Outstanding New Approaches – Original Daytime Program or Series: Design Squad (PBS)

Outstanding Promotional Announcement – Episodic: Al Capone: Icon (PBS)

Outstanding Promotional Announcement – Institutional: PBS 2014 Preview Campaign, “Drama”, “News”, “Science”

Outstanding Special Guest Performer in a Drama Series: DONNA MILLS, as Madeline Reeves, General Hospital (ABC)

Outstanding Performer in a New Approaches Drama Series: MARTHA BYRNE, as Alexis Jordan / Joanne Edwards Anacostia

Outstanding Performer in a Children’s or Pre-School Children’s Series: MARGOT KIDDER, as Mrs. Worthington, R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series (Discovery Family Channel)

Outstanding Performer in an Animated Program: DANNY JACOBS, as King Julien, All Hail King Julien (Netflix)

Outstanding Culinary Host: BOBBY FLAY, Host

Outstanding Daytime Talent in a Spanish Language Program/ Talento Sobresaliente en un Programa Diurno en Español: CARLOS CALDERON, Correspondent

Outstanding Lifestyle/Travel/Children’s Series Host: BRANDON MCMILLAN, Host

Outstanding Casting for a Drama Series: Mark Teschner, CSA, General Hospital (ABC)

Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series: Days of Our Lives (NBC)

Outstanding Lighting Direction for a Drama Series: The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Technical Team for a Drama Series: The Bold and the Beautiful (CBS)

Outstanding Multiple Camera Editing for a Drama Series: Days of Our Lives (NBC)

Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series: The Bold and the Beautiful (CBS)

Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series: The Bold and the Beautiful (CBS)

Outstanding Original Song – Drama: “Hands of Time”, The Bold and the Beautiful (CBS)

Outstanding Costume Design for a Drama Series: The Bold and the Beautiful (CBS), Glenda Maddox

Outstanding Hairstyling for a Drama Series, The Young and the Restless (CBS) George Guzman

Outstanding Makeup for a Drama Series: General Hospital (ABC), Donna Messina

Outstanding Casting for an Animated Series or Special: Ania O’Hare, All Hail King Julien (Netflix) AND Teenage Mutant Ninja Turtles (Nickelodeon) Meredith Layne, CSA, Sarah Noonan, CSA, Gene Vassilaros, CSA

Outstanding Individual Achievement in Animation

  • JAIRO LIZARAZU, Background Layout Designer Jake and the Never Land Pirates (Disney Jr.)
  • MICHAEL GRANBERRY, Lead Animator, Tumble Leaf (Amazon Instant Video)
  • DREW HODGES, Character Designer, Tumble Leaf
  • MÅRTEN JÖNMARK, Storyboard Artist, Peter Rabbit (Nickelodeon)
  • JASON KOLOWSKI, Production Designer, Tumble Leaf
  • ROBYN YANNOUKOS, Colorist, Tumble Leaf

Outstanding Writing in a Preschool Animated Program: Peg+Cat (PBS)

Outstanding Writing in an Animated Program: WordGirl (PBS)

Outstanding Writing in a Children’s or Pre-School Children’s Series: Sesame Street (PBS)

Outstanding Writing Special Class: The Talk (CBS)

Outstanding Directing in an Animated Program: Silent (Netflix)

Outstanding Directing in a Children’s or Pre-School Children’s Series: Odd Squad (PBS)

Outstanding Directing in a Lifestyle/Culinary/Travel Program: A Chef’s Life (PBS)

Outstanding Directing in a Talk Show/Entertainment News or Morning Program: The Ellen DeGeneres Show

Outstanding Directing in a Game Show: Let’s Make a Deal (CBS)

Outstanding Directing Special Class: 88th Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade (NBC)

Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design: R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series

Outstanding Main Title and Graphic Design: The Mind of a Chef (PBS)

Outstanding Lighting Direction: The Ellen DeGeneres Show

Outstanding Technical Team: CBS This Morning (CBS)

Outstanding Single Camera Photography: The Mind of a Chef (PBS)

Outstanding Single Camera Editing: The Mind of a Chef (PBS)

Outstanding Multiple Camera Editing: Sesame Street (PBS)

Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing: The Price Is Right (CBS)

Outstanding Sound Mixing – Live Action: Born to Explore with Richard Wiese (Syndicated)

Outstanding Sound Mixing – Animation: Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)

Outstanding Sound Editing – Live Action: Sesame Street (PBS)

Outstanding Sound Editing – Animation: Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness

Outstanding Music Direction and Composition: Sofia the First (Disney Jr.)

Outstanding Original Song: “Power of Yet”

Outstanding Original Song – Main Title and Promo: “Dora And Friends: Into The City! Theme Song”

Outstanding Costume Design/Styling: Sesame Street (PBS)

Outstanding Hairstyling: Odd Squad (PBS)

Outstanding Makeup: Green Screen Adventures (MeTV)

Outstanding Stunt Coordination: The Bold and the Beautiful

About The National Academy of Television Arts & Sciences
The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) is a professional service organization dedicated to the advancement of the arts and sciences of television and the promotion of creative leadership for artistic, educational and technical achievements within the television industry. It recognizes excellence in television with the coveted Emmy Award for News & Documentary, Sports, Daytime Entertainment, Daytime Creative Arts & Entertainment, Public & Community Service, and Technology & Engineering. NATAS membership consists of over 14,000 broadcast and media professionals represented in 19 regional chapters across the country. Beyond awards, NATAS has extensive educational programs including Regional Student Television and its Student Award for Excellence for outstanding journalistic work by high school students, as well as scholarships, publications, and major activities for both industry professionals and the viewing public.  For more information, please visit the website at www.emmyonline.tv.

The Emmys on The Web: http://emmyonline.org/
NATAS FB: https://www.facebook.com/TheEmmys
Daytime Emmys: https://www.facebook.com/DaytimeEmmyAwards
DAYTIME EMMYS Twitter: https://twitter.com/DaytimeEmmys